آغاز دومین پیمایش ملی سلامت روان

22 دی 1400
دومین پیمایش ملی سلامت روان در بوشهر و همزمان در سایر نقاط کشور شروع شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر معاون بهداشتی دانشگاه گفت با توجه به اینکه اختلالات روانپزشکی شیوع و بار قابل ملاحظه‌ای در بین بیماری‌های طبی دارند؛دومین پیمایش ملی سلامت روان  در بوشهر و همزمان در سایر نقاط کشور شروع شد.

دکتر عبدالمحمدخواجه‌ئیان در این خصوص افزود : در بین بیماری‌های مختلف از بین ده عامل اصلی ایجاد ناتوانی، پنج عامل آن مربوط به اختلالات روان پزشکی می‌باشند. پیمایش اول در سال 1390 انجام گرفت و نشان داد 26 درصد مردم در یک سال گذشته به یک یا چندد نوع اختلال مبتلا بودند .

این مقام مسئول بهداشتی ارزیابی شیوع استرس ، اضطراب، وسواس، افسردگی، و فشارهای زندگی در گروه‌های سنی 15 تا 64 ساله کل کشور را از اهداف این پیمایش عنوان کرد و گفت : با انجام این کار همچنین تعیین روش و میزان استفاده مردم و بیماران از خدمات بهداشتی درمانی، بررسی مقدار هزینه‌های تحمیل شده به مردم برای درمان مشکلات اعصاب و روان و  تعیین میزان استفاده از خدمات سلامت روان مشخص می‌شود.

دکتر خواجه‌ئیان اظهار کرد : با انجام این مطالعه، تصویر روشنی از تقاضای جامعه برای خدمات سلامت، شیوه  اقدام مردم برای یافتن پاسخ به این تقاضا، شیوه پاسخگویی نظام ارائه خدمات به تقاضای جامعه  و تناسب بار مالی تحمیل شده به خانواده ها با درآمد آنها مشخص می‌شود.

 این پیمایش  توسط دو پرسشگر خانم همراه با کارت شناسایی عکس‌دار و ممهور به مهر دانشگاه علوم پزشکی در مناطق شهری و روستایی استان در حال اجرا و تا 20 اسفند ماه ادامه خواهد یافت.

 این مطالعه توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ،موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشگاه‌های علوم پزشکی در کل کشور انجام می‌گیرد.

 

انتهای پیام/ کد خبرنگار : (م.ب 2020)


کلمات کلیدی:
پیمایش     سلامت.روان     معاون.بهداشتی     دکتر.عبدالمحمد.خواجه‌ئیان        

تاریخ بروز رسانی:   22 دی 1400

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >